Hej John!
Du kan söka en högskoleutbildning nu, innan 15 april och kryssa för "kommer att komplettera med betyg". Komplettering måste du skicka in innan mitten på juni. Det är 3 månader tills dess och du kan hinna fixa betyg i Matte 3b.
Det finns två olika vägar att gå för att fixa betyg i en gymnasial kurs:
1. söka en kurs på Komvux
2. göra prövning i kursen
Matte 3b är en kurs á 100 poäng och kan läsas på 5 veckor, om man läser på heltid. För att du skall hinna läsa den kursen, bör du söka den "på flex" eller på distans. Det till Komvux i din egen kommun, "hemkommunen", där du är folkbokförd som du söker.
Om du vill göra prövning, sätt igång snarast med att ta reda på hur och när du måste anmäla dig - avgift brukar uppgå till 500 kr. per prövning; det är på Prövningsenheten (om din kommun har någon sådan) eller så kan du på Komvux få info om vart du skall vända dig för att anmäla dig till prövning. Läsa kursen kan du på
www.mattecentrum.se - se om någon räknestuga finns i din stad, men även annars finns det hjälp där: alla kurser är upplagda för självstudier på
www.matteboken.se
Du kan fråga på din gamla gymnasieskola också - om du kan göra prövning där, och ibland får man det. Det skadar inte att fråga. Du har inte rätt till en kostnadsfri prövning på din gymnasieskola, eftersom den kursen som du vill pröva i, har inte ingått i din studieplan under gymnasiestudier, men fråga kan du givetvis och jag skall hålla tummarna för dig!
Mer om prövningar kan du läsa här:
http://www.fragasyv.se/info/provning
Sammanfattning: sök till högskola nu, snarast. Kryssa för "komplettering med betyg" vid ansökan. Sedan i fall du inte skickar in kompletterande betyg, kommer du att få besked OBEHÖRIG bara, men jag hoppas du hinner skaffa dig betyg i Matte 3b och kommer in på högskolan.
Bästa hälsningar & stort lycka till!
Anna