Hej Mia!
Den gamla kursen Matte C heter numera Matematik 3. Innehåll i alla mattekurser kan du se på
www.matteboken.se och där är alla mattekurser upplagda för självstudier också. Det är gratis att använda sig av den tjänsten. Se även på
www.mattecentrum.se om det finna någon Räknestuga där du bor. Det finns numera i ca 30 städer i Sverige. Det är också kostnadsfritt att få hjälp med matte i en Räknestuga.
Jag tycker att du skall kämpa på med matte och se sen vad som du blir behörig till för utbildning. Att det krävs så pass mycket matte för att bli ekonom, beror på att Ekonom måste kunna räkna ganska bra. Det är ett måste, liksom.
Jag undrar varför du är intresserad av just Ekonom och inte av någon annan utbildning eller yrke?
Det finns väldigt många olika yrken och jag tycker du kan med fördel titta igenom yrkena på
http://www.framtid.se/professions/ och förhoppningsvis hittar du några andra yrken än Ekonom som du också kan tycka om och vill få reda på mer om.
Om planeringen är att du skall läsa 2 år på Introduktionsprogrammen - så har du gott om tid för att bestämma dig angående vilket gymnasieprogram du vill söka till. Använd den tiden med att läsa om olika program vilket du kan göra här:
http://www.gymnasieguiden.se/program
Alltid bra att ha flera yrken i åtanke i fall det av någon anledning inte går att utbilda sig till Ekonom.
Kämpa på med matten! jag skall hålla tummarna för dig!
Bästa hälsningar
Milla